2014 SRAM Sponsored Teams

  • Giant Factory Off-Road Team

    Discipline: Gravity and Enduro
    Roster: Adam Craig (USA), Andrew Neethling (RSA), Danny Hart (GBR), Carl Decker (USA), Kelli Emmett (USA), Josh Carlson (AUS), Marcelo Gutierrez Vil (COL), Alex Marin (ESP)

  • Specialized Racing Downhill Team

    Discipline: Gravity
    Roster: Troy Brosnan (AUS), Aaron Gwin (USA), Mitch Ropelato (USA)

  • Devinci Global Racing

    Discipline: Gravity
    Roster: Steve Smith (CAN), Nick Beer (AUT), Mark Wallace (CAN), Ian Morrison (CAN), Dean Lucas (AUS)

  • Devinci Alltricks Enduro Team

    Discipline: Enduro
    Roster: Luca Shaw (USA), Walker Shaw (USA), Russell Finsterwald (USA)

  • LaPierre International

    Discipline: Gravity
    Roster: Emmeline Ragot (FRA), Sam Blenkinsop (NZL), Loic Bruni (FRA), Loris Vergier (FRA)

  • Chain Reaction Cycles

    Discipline: Gravity
    Roster: Sam Hill (AUS), Joe Smith (GBR), Mike Jones (GBR)

  • Kona Factory Racing

    Discipline: Gravity, XC, Enduro, Freeride
    Roster: Connor Fearon (AUS), Matt Slaven (USA), Graham Agassiz (CAN), Barry Wicks (USA), Antoine Bizet (FRA), Cory Wallace (CAN), Spencer Paxson (USA), Andrew Crimmins (AUS)

  • Riding Addiction

    Discipline: Gravity
    Roster: Myriam Nicole (FRA), Rémi Thirion (FRA) , Cameron Cole (NZL), Thibaut Ruffin (FRA), Gaetan Ruffin (FRA)

  • Unior Tools Team

    Discipline: Gravity, XC, Enduro, Freeride
    Roster: Tanja Zakelj (SLO), Ziga Pandur (SLO), Ruaridh Cunningham (UK), Nal Otonicar (SLO), Nejc Rutar (SLO), Anze Zabjek (SLO), Kevin Berginc (SLO)

  • YT industries MG Sports

    Discipline: Gravity
    Roster: Erik Irmisch (GER), Rick Balbierer (GER)

  • Specialized Racing Marathon Team

    Discipline: XC Endurance
    Roster: Todd Wells (USA), Christoph Sauser (SUI), Frantisek Rabon (CZE)

  • Specialized Racing XC Team

    Discipline: XC
    Roster: Jaroslav Kulhavy (CZE), Tereza Hurikova (CZE), Kohei Yamamoto (JPN), Lea Davison (USA), Ned Overend (USA), Annika Langvad (DNK), Howard Grotts (USA), Kate Courtney (USA)

  • Specialized Racing XTERRA Team

    Discipline: XTERRA
    Roster: Conrad Stoltz (RSA), Dan Hugo (RSA)

  • Specialized Racing Enduro Team

    Discipline: Enduro
    Roster: Curtis Keene (USA), Anneke Beerten (NLD)

  • SRAM Troy Lee Designs Racing Team

    Discipline: Gravity, Enduro, XC
    Roster: Luca Shaw (USA), Walker Shaw (USA), Russell Finsterwald (USA)

  • Multivan Merida Mountain Bike Team

    Discipline: XC
    Roster: Jose Antonio Hermida (ESP), Gunn-Rita Dahle Flesja (NOR), Rudi van Houts (NEL), Thomas Litscher (SUI), Ondrej Cink (CZE), Julian Schelb (GER)

  • Cannondale Factory Racing

    Discipline: XC
    Roster: Marco Aurelio Fontana(ITA), Manuel Fumic (SUI), Alan Cooper (NZL)

  • Scott Swisspower

    Discipline: XC
    Roster: Nino Schurter (SUI), Florian Vogel (SUI), Jenny Rissveds (SWE), Marcel Wildhaber(SUI), Andri Frischknecht (SUI), Robin Germberle (SUI)

  • Ghost Factory Racing

    Discipline: XC
    Roster: Lisi Osl (AUT), Katrin Leumann (SUI), Alexandra Engen(SWE), Greta Weithaler (ITA)

  • Team Topeak Ergon

    Discipline: XC
    Roster: Alban Lakata(AUT), Kristian Hynek (CZE), Robert Mennen(GER), Sally Bigham (GBR), David Wiens (USA), Jeff Kerkove (USA), Sonya Looney (USA), Yuki Saito (JPN)

  • Team Bulls

    Discipline: XC
    Roster: Karl Platt (GER), Urs Huber (SUI), Stefan Sahm (GER), Simon Stiebjahn (GER), Thomas Dietsch (FRA), Tim Böhme(GER), Wyn Masters (NZL), Christian Textor (GER), Jaques Bouvet (GER), Daryl Brown (UK)

  • SRAM Rubena TREK

    Discipline: XC
    Roster: Jan Skarnitzl (CZE), Marek Rauchfuss (CZE), Ondrej Zeleny (CZE)

  • Team Texpa Simplon

    Discipline: XC
    Roster: Christian Schneidawind (GER), Wolfgang Mayer (GER), Uwe Hardter (GER), Oliver Vonhausen (GER), Lukas Gerum (GER), Johannes Wagner (GER), Andreas Kleiber (GER), Johannes von Westfalen (GER)

  • Craft -Rocky Mountain

    Discipline: XC
    Roster: Carsten Bresser (GER), Daniel Gathof (GER), Guido Thaler (GER), Jochen Weisenseel (GER), Regina Genser (GER), Florian Konietzko (GER), Dennis Stratmann (GER)

  • Whole Athlete Cycling Team

    Discipline: XC
    Roster: Jacob Albrecht (USA), Haley Batten (USA), Cypress Gorry (USA), Casey Williams (USA), Cole Avery (USA), Christopher Blevins (USA), Veda Gerasimek (USA), Michael Mace (USA)

  • Team Clif Bar

    Discipline: XC
    Roster: Troy Wells (USA), Brady Kapius (USA), Menso De Jong (USA)

  • Cannondale Overmountain Team

    Discipline: Enduro
    Roster: Jerome Clementz (FRA), Pauline Dieffenthaler (FRA)

  • Canyon Factory Enduro Team

    Discipline: Enduro
    Roster: Fabien Barel (FRA)

  • The Coastal Crew

    Discipline: Freeride and Slopestyle
    Roster: Kyle Knorbraten (CAN), Dylan Dunkerton (CAN), Curtis Robinson (CAN)

2014 SRAM Sponsored Individual Athletes

  • Tyler Jones (USA)

    Discipline: Enduro
    Frame Sponsor: Specialized

  • Payson McElveen (USA)

    Discipline: XC
    Frame Sponsor: Specialized

  • Anka Martin (RSA)

    Discipline: Enduro
    Frame Sponsor: Santa Cruz

  • Iago Garay (ESP)

    Discipline: Enduro
    Frame Sponsor: Santa Cruz

  • Rachel Throop (USA)

    Discipline: Enduro
    Frame Sponsor: GT

  • Rebecca Rusch (USA)

    Discipline: XC Endurance
    Frame Sponsor: Specialized

  • Leigh Donovan (USA

    Discipline: Gravity and Skills Clinics
    Frame Sponsor: Giant

  • Miranda Miller (CAN

    Discipline: Gravity
    Frame Sponsor: Santa Cruz

  • Kirt Voreis (USA

    Discipline: Gravity and Enduro
    Frame Sponsor: Specialized

  • Nicolas Vouilloz (FRA

    Discipline: Enduro
    Frame Sponsor: Lapierre

  • Rene Wildhaber (SUI

    Discipline: Enduro
    Frame Sponsor: TREK

  • Nathan Riddle (USA

    Discipline: Enduro
    Frame Sponsor: Santa Cruz

  • Nate Hills (USA

    Discipline: Enduro
    Frame Sponsor: Yeti

  • Daniel Schäfer (GER

    Discipline: Enduro
    Frame Sponsor: Liteville

  • Angie Hohenwarter (AUT

    Discipline: Enduro and Freeride
    Frame Sponsor: YT Industries

  • Brandon Semenuk (CAN

    Discipline: Freeride and Slopestyle
    Frame Sponsor: TREK

  • Martin Soderstrom (SWE

    Discipline: Freeride and Slopestyle
    Frame Sponsor: Specialized

  • Andreu Lacondeguy (SPA

    Discipline: Freeride and Slopestyle
    Frame Sponsor: YT Industries

  • Cameron Zink (USA

    Discipline: Freeride and Slopestyle
    Frame Sponsor: YT Industries

  • Anthony Messere (CAN

    Discipline: Freeride and Slopestyle
    Frame Sponsor: Morpheus

  • Kurt Sorge (CAN

    Discipline: Freeride and Slopestyle
    Frame Sponsor: Giant

  • Kyle Strait (USA

    Discipline: Freeride and Slopestyle
    Frame Sponsor: GT

  • Timo Pritzel (GER

    Discipline: Freeride
    Frame Sponsor: Scott

  • Amir Kabbani (GER

    Discipline: Freeride and Slopestyle
    Frame Sponsor: GT

  • Anton Thelander (SWE

    Discipline: Freeride and Slopestyle
    Frame Sponsor: Canyon

  • Peter Henke (GER

    Discipline: Freeride and Slopestyle
    Frame Sponsor: Canyon

  • Yannick Granieri (FRA

    Discipline: Freeride and Slopestyle
    Frame Sponsor: YT Industries

  • Ryan Howard (USA

    Discipline: Freeride and Slopestyle
    Frame Sponsor: TREK

  • Kenny Smith (CAN

    Discipline: Freeride and Downhill
    Frame Sponsor: Specialized

  • Blake Baggett (USA

    Discipline: AMA Supercross and Outdoor Moto
    Frame Sponsor: Specialized

  • Johnny O'Mara (USA

    Discipline: XC Endurance
    Frame Sponsor: Specialized

2014 SRAM Sponsored Bike Parks

2014 SRAM Sponsored Events

2014 Component Suppliers to:

North AmericaEurope
  • Team Adventure 212

  • Giant Mid-Atlantic MTB Team

  • Bike Junior Team

  • Sabine Spitz Haibike Pro Team

SRAM Supports:

Sponsorship:

Please email all MTB Proposals to mtbrace@sram.com